SIIDISÕSARÕ, Setu folkloras kopa

Seti ir neliela somugru tauta ar unikālu tradicionālo kultūru. Setomā, kultūrvēsturiskais novads, ko apdzīvo seti, atrodas Igaunijas dienvidaustrumos un Krievijas Federācijas Pleskavas apgabala ziemeļrietumos. Igaunijā ir ap 15–20 tūkstoši setu, no kuriem aptuveni 12000 prot runāt setu dialektā. 2009. gadā UNESCO savā nemateriālās kultūras sarakstā iekļāva “Seto leelo” jeb setu daudzbalsīgās dziedāšanas tradīciju.

Folkloras kopa “SIIDISÕSARÕ” dibināta 1994. gadā, pulcējot cilvēkus, kuru saknes meklējamas Setomā, bet kuri tagad dzīvo Tallinā vai tās apkārtnē. Grupas nosaukums nozīmē "ļoti tuvas māsas".

Šobrīd folkloras kopā ir 11 aktīvi dalībnieki, tai skaitā viens ermoņiku spēlmanis, daži prot gatavot tradicionālos vietējos ēdienus, citi ir labi rokdarbnieki. Kopas dalībnieki lepni valkā tautastērpus katrā svētku dienā.

Kopa “SIIDISÕSARÕ” prezentē autentiskas tradīcijas, kas pierakstītas vai nodotas no paaudzes paaudzē. Lai saglabātu unikālās vietējo tradīciju izpausmes, kopas repertuāru veido dziesmas, dejas un spēles, kuru pamatā ir Setomā mantojums.

Kolektīvs ir uzstājies gan Igaunijā, gan ārpus dzimtenes robežām, piemēram, festivālos  Ukrainā, Sibīrijā, Francijā, ASV, bet 2024. gada vasarā “SIIDISÕSARÕ” piedalījās Narvas Operas dienu izrādē "Maizes drupaču bērns" ("Raasulapsuke"), kas ir pirmā Dienvidigaunijas dialektā atskaņotā opera.

Pērn Igaunijas Tradicionālās kultūras fonds kopai piešķīra atzinību par 30 gadu aktīvu darbību. Kopa ir izdevusi četrus albumus.

Tīmekļvietnē tiek izmantotas sīkdatnes, lai uzlabotu lietošanas pieredzi un optimizētu tās darbību. Turpinot lietot šo tīmekļvietni, Jūs piekrītiet sīkdatņu izmantošanai. Vairāk par sīkdatnēm un privātuma politiku lasiet šeit.