Rīgas mākslas telpā apskatāma izstāde „Latviskās dvēseles raksti”

Līdz 23. augustam izstāžu zālē „Rīgas mākslas telpa” apskatāma izstāde „Latviskās dvēseles raksti”.

No 2015. gada 27. jūnija līdz 23. augustam izstāžu zālē „Rīgas mākslas telpa” apskatāma latviešu tautas tērpiem un Dziesmu un deju svētku tradīcijai veltīta izstāde „Latviskās dvēseles raksti”.

„Latviskās dvēseles raksti” ir stāsts par Dziesmu un deju svētku tradīcijas attīstību saistībā ar tautas pašapziņas un valsts veidošanos un par tautas tērpu kā vienu no tautas pašapziņas izteiksmes formām. Izstādē eksponēti 26 tērpi no Tautas tērpu centra „Senā klēts”, kā arī priekšmeti no Latvijas muzeju krājumiem – fotogrāfiju izdrukas, etnogrāfiskie un arheoloģiskie priekšmeti un attēli, latviešu rakstu zīmes un informatīvie teksti. Audiovizuālais noformējums atspoguļo dziesmas un dejas nozīmi latviešu dzīves uztverē. Izstādes apmeklētājiem ir iespēja izdzīvot Dziesmu un deju svētku kopdziedāšanu dažādos laikos, dejas soļa raitumu, kā arī izpētīt latviešu raksta un ornamenta nozīmi un kopsakarības laikā un telpā.

„Šī gada martā un aprīlī izstāde bija apskatāma Minhenes Piecu kontinentu muzejā, maijā un jūnijā - Latvijas kultūras dienu programmā Neimisteres Abatijā Luksemburgā, kopā izstādi apmeklējuši 3000 interesentu. Esam patiesi gandarīti par kuplo apmeklētāju skaitu un atzinīgajiem vārdiem no sadarbības partneru un izstādes viesu puses. Tagad ekspozīciju esam atveduši mājās, kur to izrādīt būs vēl lielāks prieks un vēl lielāka atbildība,”stāsta projekta vadītāja Linda Rubena.

Izstādi „Latviskās dvēseles raksti” rīko Latvijas Nacionālais kultūras centrs. Projekta vadītāja Linda Rubena, mākslinieks Jurģis Krāsons, satura koncepta autori – Valdis Celms un Toms Skābardis. Ekspozīcijas tapšanā palīdzējuši Latvijas Etnogrāfiskais brīvdabas muzejs, Latvijas Nacionālais vēstures muzejs, Madonas Novadpētniecības un mākslas muzejs, Tukuma muzejs, Latvijas Banka un Latvijas Nacionālā bibliotēka.

Izstāde ir iekļauta Latvijas prezidentūras ES Padomē kultūras programmā, kuras pamatvērtības ir laikmetīgums, unikalitāte un izcilība. Šajā ekspozīcijā atklājas arī viena no programmas tematiskajām līnijām – Dziesmu un deju svētku tradīcija.

Latvijas prezidentūras Eiropas Savienības Padomē sekretariāta direktore Kristīne Pommere uzsver: „Šī unikālā izstāde piedāvā jaunu skatījumu uz Latvijas un latviešu tautas veidošanos, tradīcijām un folkloru, sākot pētīt rakstu un zīmju nozīmi latviešu dzīvē. Izstādes veidotāji spējuši rast mākslinieciski jaunus risinājumus, lai izstāde aizraujošā un izglītojošā veidā tās apmeklētājiem pavēstītu par latviešu tautai būtiskām vērtībām un pasaules redzējumu.”

FOTO NO IZSTĀDES ATKLĀŠANAS

Birkas

Tīmekļvietnē tiek izmantotas sīkdatnes, lai uzlabotu lietošanas pieredzi un optimizētu tās darbību. Turpinot lietot šo tīmekļvietni, Jūs piekrītiet sīkdatņu izmantošanai. Vairāk par sīkdatnēm un privātuma politiku lasiet šeit.